Latviski По русский In English


Latvijas Banka: Eirozonas makroekonomiskie rādītāji sekmē pozitīvu noskaņojumu finanšu tirgos


Pagājušā gada nogalē finanšu tirgos valdīja pozitīvs noskaņojums, ko sekmēja eirozonas makroekonomiskie rādītāji un tautsaimniecības atveseļošanās, teikts jaunākajā Latvijas Bankas "Makroekonomisko norišu pārskatā".

Analizējot norises ārvalstu finanšu tirgos, centrālās bankas eksperti skaidro, ka investoru uzvedībā samazināta riska uztveres dēļ vērojama pāreja no ieguldījumiem investīciju kategorijas vērtspapīros uz augstāka ienesīguma investīcijām, kas nodrošina eirozonas perifērisko valstu valdībām iespēju veiksmīgi emitēt vērtspapīrus. Īpaši svarīgs šāds pavērsiens ir Īrijai un Portugālei, kas plāno rast aizņemšanās iespējas starptautiskajos finanšu tirgos pēc dalības pārtraukšanas starptautiskajā aizdevuma programmā.
Decembrī Īrija kļuva par pirmo eirozonas valsti, kas pārtrauca dalību starptautiskajā aizdevuma programmā, bet Portugāle plāno sekot Īrijas piemēram 2014.gada jūnijā.
Latvijas Banka norāda, ka Eiropas perifērisko valstu tautsaimniecības dati un finansiālais stāvoklis liecina par šo valstu ekonomisko atveseļošanos. Arī to valdības turpināja atbildīgi izturēties pret budžeta plāna sagatavošanu, iekļaujot tajā ievērojamus taupības pasākumus. Tas veicināja šo valdību emitēto obligāciju procentu likmju sarukumu, un to atzinīgi novērtēja starptautiskās kredītreitingu aģentūras, paaugstinot krīzes smagi skartās Kipras, Grieķijas un Spānijas vērtējumu.
Vienlaikus dažu Eiropas ietekmīgāko valstu tautsaimniecība piedzīvoja stagnāciju. Pārmetot vāju ekonomiskās izaugsmes perspektīvu augstā bezdarba, kā arī fiskālo un strukturālo pasākumu neelastības dēļ, kredītreitingu aģentūra "Standard&Poor's" pazemināja Francijas kredītreitingu no "AA+" uz "AA". Arī Nīderlandei "Standard&Poor's" samazināja kredītreitingu no "AAA" uz "AA+", pamatojot to ar ekonomiskās izaugsmes perspektīvas vājināšanos.
Kā teikts pārskatā, par pārsteigumu finanšu tirgus dalībniekiem Eiropas Centrālā banka (ECB) novembrī negaidīti samazināja galveno refinansēšanas operāciju procentu likmi no 0,5% līdz rekordzemam līmenim - 0,25%, tā reaģējot uz straujāku, nekā gaidīts, inflācijas samazināšanos eirozonā. Inflācija eirozonā oktobrī saruka līdz 0,7% un bija ievērojami zemāka par ECB noteikto mērķa līmeni. No 1% uz 0,75% tika samazināta arī aizdevumu iespējas uz nakti procentu likme, bet noguldījumu iespējas procentu likme tika saglabāta nemainīgā 0% līmenī, tādējādi sašaurinot ECB noteikto procentu likmju koridoru.
Eksperti norāda, ka galveno ECB procentu likmju negaidītais samazinājums atspoguļojās gan galveno akciju indeksu vērtībā, gan valdības obligāciju procentu likmēs, gan eiro kursā. Akciju indeksi paaugstinājās gan Eiropā, gan ASV, obligāciju procentu likmes samazinājās, un eiro kurss attiecībā pret ASV dolāru saruka.
Pretstatā ECB stimulējošajai monetārajai politikai ASV Federālo rezervju sistēmas monetārā politika pietuvojusies pārejai uz pakāpenisku stimulējošu pasākumu samazināšanu. ASV makroekonomiskie rādītāji turpina liecināt par tautsaimniecības atveseļošanos, bezdarbam novembrī pazeminoties līdz 7%.
"Makroekonomisko norišu pārskatā" sniegta informācija, ka laikā no septembra vidus līdz gada nogalei akciju tirgū kopumā valdīja pozitīvs noskaņojums. Piemēram, Eiropas akciju indekss "DJ EURO STOXX 50" pieauga par 8%, un ASV akciju indekss "S&P 500" - par 9%. Attīstību akciju tirgos virzīja ASV valdības vienošanās atjaunot tēriņus un paaugstināt valsts parāda griestus, ekonomisko rādītāju dati, kas ietekmēja tirgus gaidas par turpmākajiem monetārās politikas lēmumiem, kā arī ģeopolitisko risku samazināšanās Tuvajos Austrumos.
Komentāri (0)  |  2014-01-19 14:17  |  Skatīts: 926x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ