Latviski По русский In English


Rīgā jaundeklarētie iedzīvotāji sabiedriskā transporta brīvbiļetes pagaidām nesaņem


Rīgā no jauna deklarētie iedzīvotāji solītās sabiedriskā transporta brīvbiļetes pagaidām nav saņēmuši un pagaidām skaidri nav zināms, kad tas notiks, aģentūra LETA uzzināja pašvaldības SIA "Rīgas satiksme".
"Rīgas satiksme" iepriekš informējusi jaundeklarētos rīdziniekus, ka bezmaksas mēnešbiļetes varēs saņemt no 2014.gada 20.janvāra.
Rīgas domes saistošie noteikumi paredz, ka tie, kuri deklarējušies Rīgā laika posmā no 2013.gada 25.septembra līdz 2013.gada 31.decembrim, varēs saņemt bezmaksas braukšanas biļeti vienam mēnesim visos sabiedriskā transporta veidos - autobusos, trolejbusos, tramvajos.
Decembrī tika solīts, ka bezmaksas mēnešbiļetes no 20.janvāra tiks ielādētas to pasažieru "Rīdzinieku kartēs", kuri būs iepriekš minētajā laika periodā piedeklarējušies Rīgā. Par to, kurā brīdī jāveic bezmaksas mēneša biļetes aktivizēšana, pasažieri tikšot informēti atsevišķi.
Tomēr solīto brīvbiļešu piešķiršana ir aizkavējusies. "Rīgas satiksmes" preses sekretārs Viktors Zaķis aģentūrai LETA atzina, ka šobrīd neviens pasažieris bezmaksas mēnešbiļeti nav saņēmis. Viņš uzsvēra, ka tas notiks "tuvākajā laikā", tomēr precīzāku termiņu nevarēja pateikt.
Vienlaikus Zaķis uzsvēra - lai saņemtu mēnešbiļetes, nekas nebūs jādara. Biļete katram no jauna deklarētajam pasažierim tiks piešķirta attālināti, ielādējot to e-talonā elektroniski, un "Rīdzinieka kartes" turētājs par to saņems īsziņu vai elektroniskā pasta vēstuli uz numuru vai adresi, kuru norādījis, aizpildot "Rīdzinieka kartes" pieteikuma anketu.
Jau ziņots, ka, diferencējot cenas pēc deklarētās dzīvesvietas, rīdziniekiem abonementa biļete visos tramvaju, trolejbusu un autobusu maršrutos maksās 50 eiro, bet Rīgā nedeklarētajiem pasažieriem - 80 eiro.
"Rīgas satiksme" pagaidām nevarēja pateikt precīzu skaitu, cik mēnešbiļešu būs jāpiešķir tiem, kuri deklarējušies galvaspilsētā Rīgas domes izsludinātās akcijas gaitā. Atsaucoties uz Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (SC) teikto, tie varētu būt ap 10 000 cilvēku, norādīja Zaķis.
Jau ziņots, ka Rīgas dome pagājušā gada nogalē apstiprinājusi jaunu tarifu - līdzšinējo 0,71 eiro (50 santīmu) vietā pilna biļetes cena no 1.janvāra palielināta līdz 1,20 eiro (84 santīmiem), kas atbilstot viena brauciena pašizmaksai. Iecerēts, ka pasažieriem, kuri dzīvesvietu deklarējuši Rīgā un izmanto par "Rīdzinieka karti" pārdēvēto personalizēto e-talonu, tiks nodrošināta 50% atlaide. Analoģiskas atšķirības būs arī mēnešbiļešu cenās. Tādējādi pašvaldība iecerējusi palielināt savus ieņēmumus no iedzīvotāju ienākuma nodokļa.
Popularizējot deklarēšanos Rīgā, pašvaldība rīkoja plašu reklāmas kampaņu televīzijas kanālos TV3, PBK, LNT, radio "Skonto", Latvijas Radio 1, radio "Star FM", radio SWH, radio "Baltkom", "Mix FM" un citos medijos, kas izmaksājusi kopumā 207 142 eiro (145 580 latus).
Pēc Rīgas mēra teiktā, Rīgā gada nogalē deklarējušies aptuveni 10 000 iedzīvotāju, tomēr pati biļešu cenu reforma līdz šim cietusi vienu neveiksmi pēc otras. Decembra nogalē Rīgas domei nācās noteikt "pārejas periodu" līdz 28.februārim, jo "Rīgas satiksme" mēneša laikā nespēja izsniegt visiem pasažieriem solītās "Rīdzinieka kartes" un klientu apkalpošanas centros pirms svētkiem veidojās milzīgas rindas. Pārejas periodā visiem neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas pieejamas biļetes par puscenu - 0,60 eiro.
Savukārt paši noteikumi joprojām nav stājušies spēkā, jo pret tiem iebilst Vides aizsardzības un reģionālās aizsardzības ministrija. Rīgas dome gatavojas 4.februārī otro reizi noraidīt ministrijas iebildumus, taču pagaidām nav iespējams prognozēt, vai līdz 1.martam atlaides rīdziniekiem stāsies spēkā.
Tikmēr pasažieriem apjomīgās izmaiņas sabiedriskā transporta tarifos sagādājušas ne mazums neērtību. Autobusos, trolejbusos un tramvajos iepriekšpārdošanā biļete maksā 0,60 eiro, taču tā nav derīga mikroautobusos, kur biļete iepriekšpārdošanā maksā dārgāk - 0,70 eiro. Pērkot pie vadītāja, biļete kļuvusi ievērojami dārgāka - autobusos, tramvajos un trolejbusos jāmaksā 1,20 eiro, mikroautobusos - 1 eiro. Vienlaikus 24 stundu biļeti labāk pirkt atsevišķā e-talonā, pretējā gadījumā e-talona reģistrācijas sistēma to automātiski pieņems kā izdevīgāko biļetes veidu un aktivizēs arī tad, ja pasažierim tas nav nepieciešams.
Elektroniskās sistēmas kļūmes dēļ 2.janvāra rītā zemās grīdas tramvajos izvietotajos biļešu iegādes automātos no pasažieriem nepamatoti iekasēti 1,20 eiro, kaut biļetei automātā būtu jāmaksā tikpat, cik iepriekšpārdošanā - 0,60 eiro. Kļūme novērsta dienas laikā.
Administratīvā rajona tiesa savukārt 17.janvārī ir ierosinājusi lietu pēc politologa Gata Puriņa pieteikuma par informācijas nesniegšanu pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" saistībā ar braukšanas tarifu diferencēšanu Rīgā. Uzņēmums atteicies sniegt 1,20 eiro tarifa pamatojumu.
Jau ziņots, ka Rīgas domes 2014.gada pamatbudžetā "Rīgas satiksmei" piešķirti 80,6 miljoni eiro, no kuriem pusmiljons eiro paredzēts pasažieru pārvadājumiem pa dzelzceļu. Vēl 5,2 miljoni plānoti valsts budžeta mērķdotācijai pasažieru regulārajiem pārvadājumiem.
Rīgas domes piešķirtā summa ir krietni mazāka nekā "Rīgas satiksmes" pieprasītā - saskaņā ar uzņēmuma aprēķiniem neiegūtie ieņēmumi par Rīgas domes noteiktajām atlaidēm nākamgad varētu sasniegt 109 miljonus eiro. Vienlaikus pašvaldība atzīst, ka biļešu cenu izmaiņu ietekmi uz "Rīgas satiksmes" ieņēmumiem ir grūti prognozēt.
Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR) vēl 2013.gada vasarā apgalvoja, ka brauciena pašizmaksa ir 70 santīmu un Rīgas dome katru nopirkto biļeti dotē par 20 santīmiem.




Komentāri (0)  |  2014-01-28 21:07  |  Skatīts: 1070x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ